Meškos česnakas

 

Meškos česnakas. Žalčio česnakas. Allium ursinum. Черемша. Лук победный.

 

Tai gražus daugiametis augalas, mėgstantis drėgnokus, išretėjusius lapuočių miškus, kur saulės spinduliai išsklaidyti medžių šakų švelniai paliečia žemę. Tokiame miške aš mačiau visą kilimą iš meškos česnako. Miškas atrodė kaip iš pasakų šalies atsiradęs stebuklas.

Liaudies medicinoje meškinis česnakas laikomas vos ne panacėja nuo įvairiausių negalavimų ir ligų: nuo karščiavimo, kosulio, reumato, kirmėlių, skydliaukės sutrikimų, švelniai tonizuoja skrandį, pagerina virškinimą ir apetitą. Sultingi, trąpųs meškos česnako lapai turi daug vitamino C , eterinių aliejų su sieros junginiais, karotino, citrinų rūgšties,magnio fosforo, kalio, mangano, geležies, vario. Mokslinė literarūra taip pat siūlo meškinį česnaką vartoti kaip natūralų vitamino C šaltinį. Šis augalas padeda sergantiems ateroskleroze, skatina žarnyno peristaltiką.

Meškos česnakas kaip ir kiti laukiniai bei sodo augalai, turintis tamsius sodriai žalios spalvos lapus – vertingas taip reikalingo mūsų organizmui chlorofilo šaltinis. Chlorofilas stimuliuoja žmogaus organizme kraujo kūnelių gamybą. Įdomu, kad chlorofilo formulė atkartoja žmogaus kraujo hemoglobino formulės struktūrą, tik geležies vietą joje užima magnis. Medicinoje meškos česnakų preparatai padeda sunaikinti patogeninę ir išsaugoti gerają žarnyno florą.

Meškos česnakai Lietuvoje reti ir saugomi, (nuo 1962m įrašyti į saugomų augalų sąrašą), tačiau puikiausiai gali augti lysvėje. Jie užauga iki 15-20cm aukščio, turi 10-15cm ilgio ir 3-5cm pločio lapus. Žiedynas skėtiškas, žiedai balti, sėklos tamsios. Žydi gegužės mėnesį, dauginasi sėklomis ir svogūnėliais. Tai vienas iš ankstyviausių česnakų, jis sužaliuoja, kai kiti dar tik bunda iš žiemos miego. Valgomi jauni lapai su visais lapkočiais.

Meškos česnakas tai retas augalas, todėl stenkimės jį saugoti gamtoje ir daugiau auginti sodeliuose, nes beveik kiekviename didesniame sklype yra tamsių ir drėgnų vietų, kur kitos daržovės ar prieskoniniai augalai neauga. Tokios vietos labai tiks meškos česnakui.

Sveikatos salotos su meškos česnakais: 50gr. kiaulpienių lapų, 30gr. vaistinės plautės lapų, 20gr. meškos česnakų lapų, šaukštas grietinės, virtas kiaušinis, druskos pagal skonį. Lapai smulkiai supjaustyti, pasūdyti, užpilti grietine. Prieš pateikiant apibarstyti susmulkintu virtu kiaušiniu.

Apie meškos česnaką sukurta daug legendų. Viena iš jų pasakoje, kodėl gi šis česnakas vadinasi meškiniu: greičiausiai todėl, kad šis česnakas buvo ir tebėra labai vertinamas šalia miškų ir meškų gyvenančių žmomių. Sakoma, kad meška po žiemos miego nesugeba tvirtai ant kojų atsistoti, jei neranda šios žolės, kvepiančios česnaku ir turinčios fantastinių galių.